Dugotrajna neprijatna osećanja
Biti pametan“ je do sada uglavnom značilo imati visok koeficijent racionalne inteligencije (IQ). Međutim, današnja istraživanja pokazuju da društveno uspešni i lično zadovoljniji pojedinci nisu oni koji imaju visok IQ, već oni koji pored racionalne inteligencije imaju razvijenu samosvesnost, samopouzdanje, samokontrolu, zatim sposobnost empatije, sposobnost uspostavljanja i održavanja skladnih međuljudskih odnosa, kao i rešavanje interpersonalnih sukoba.
Šta su emocije?
Emocije su reakcije osobe na događaj (stimulus) koji je ocenjen kao važan. Funkcija emocije je da usmeri mišljenje u pravcu bavljenja važnom promenom, sa ciljem biranja što adekvatnije reakcije, koja će nam pomoći u postizanju adaptacije. Dakle, osećanja se osećaju samo u situacijama koje subjekat procenjuje kao važne, a šta će subjekat proceniti kao važno zavisi od njegovog sistema vrednosti.
U tom smislu i prijatna i neprijatna osećanja su zdrava i funkcionalna, ukoliko su praćena realističkim pogledom na svet, druge i sebe.
Međutim, ukoliko su neprijatna osećanja dugotrajna i uzrokovana iracionalnim, netečnim uverenjima, zasnovana na infantilnoj logici, onda govorimo o nezdravim, disfunkcionalnim osećanjima koja se mogu redukovati psihoterapijom i savetovanjem.
Najčešće intervincije u ovoj oblasti su usmerene na prevazilaženje:
- Depresije;
- Paničnih napada;
- Iracionalnih strahova, fobija i anksioznosti;
- Inhibitorne treme, stida, krivice, zavisti, ljubomore itd.
- Inferiornosti i niskog samopouzdanja;
- U procesu tugovanja zbog gubitka voljenih (bilo zbog smrti ili prekida veza);
- Učenje kontrole besa itd.
|